Головна

 • Про нас
 • Члени
 • Новини
 • Справи
 • Рекомендації
 • Контакти
 • Пошук по справам

   Звернутись

   ПІБ скаржника
   Контактна інформація
   Чиї дії оскаржуються (журналіст, представник медіа, медіа)
   Короткий зміст оскаржуваного матеріалу
   Порушення або перелік порушень, які вбачає скаржник з матеріалу
   Пошта

   Додатки (скарга з усіма посиланнями на матеріали, які оскаржуються).

   Якщо відома інформація про те, чи зверталися до стверджуваного порушника із правом на відповідь чи правом на спростування – зазначити про це (додати копії звернення до стверджуваного порушника та відповіді на нього).

   Заява Незалежної медійної ради та «Детектора медіа» щодо насильницьких дій стосовно журналістів програми «Схеми: корупція в деталях»

   Поділитися

   Незалежна медійна рада висловлює обурення та вимагає  належного розслідування нападу на журналістів програми «Схеми: корупція в деталях», що стався 4 жовтня 2021 року в приміщенні державного банку «Укрексімбанк». 

   За повідомленням журналістів «Схем» та викладеною ними аудіофіксацією подій, що сталися в приміщенні кабінету голови правління державного Укрексімбанку Євгена Мецгера, в процесі інтерв’ювання керівництва банку до Кирила Овсяного й оператора Олександра Мазура працівники банку застосували силу з метою вилучення і знищення відзнятого матеріалу. Ці дії супроводжувалися незаконним утриманням знімальної групи та незаконним обшуком для вилучення інших можливих засобів запису. 

   Такі дії містять ознаки скоєння злочину за кількома статтями Кримінального кодексу України, зокрема щодо перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, пошкодження майна журналіста.

   Незалежна медійна рада наголошує, що наявна в публічному просторі інформація, а також відновлене з носіїв пам’яті відео про цей інцидент свідчить про значну небезпеку для демократичного суспільства як безпосередньо вчинених дій з огляду на особливий цинізм, з яким здійснювалося таке грубе перешкоджання журналістській діяльності, так і можливих наслідків для свободи медіа в разі, якщо винні не будуть притягнуті до відповідальності.  

   Певний подив і додаткові питання викликає позиція банку, який у своєму комюніке намагається звинуватити журналістів у розголошенні банківської таємниці. Така позиція може свідчити не лише про відсутність елементарних навичок комунікації з медіа, особливо в контексті відповідальності за інформацію, що поширюють офіційні особи банку, але і про можливі правопорушення з боку самого банку, який зобов’язаний зберігати банківську таємницю своїх клієнтів. Така ситуація може вимагати належного втручання регулятора — Національного банку України. 

   Незалежна медійна рада послідовно виступає за забезпечення сприятливих умов для роботи медіа і захист прав журналістів. «Свобода преси є наріжним каменем демократичних суспільств, процвітання яких можливе лише за умови доступу громадян до достовірної інформації та ухвалення ними обґрунтованих рішень», — йдеться в спільній заяві країн ЄС. Не менше значення свобода слова й захист прав журналістів мають для розвитку й проведення якісних змін у нашій країні, адже медіа та журналісти виконують важливу функцію — всебічне інформування суспільства про важливі події.  А сама свобода преси є одним з наріжних каменів демократичного суспільства. 

   Незалежна медійна рада вимагає від правоохоронних органів України, Національної поліції й Офісу Генерального прокурора України вжити всіх необхідних заходів для припинення порушення прав журналістів, встановлення винних у діях, що призвели до порушення законодавства України й перешкоджання журналістській діяльності, проведення своєчасного й результативного розслідування з подальшим переданням матеріалів до судових органів — з метою притягнення винних до відповідальності. Незалежна медійна рада також звертається до Національного банку України та Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо комплексної перевірки дотримання законодавства про захист банківської таємниці в державному банку «Укрексімбанк», а також дотримання вимог законодавства щодо захисту персональних даних як клієнтів банку, так і його відвідувачів.